6-7.04.2018

Europejskie Spotkania Historycznych Strzelców 2018 rok

Europejskie Spotkania Historycznych Strzelców 2018 rok

W dniach 6-7 kwietnia br. roku w Żatecu koło Pragi odbyło się zebranie plenum EGS. Przewodniczył Prezydent EGS Karol Ludwik książę de Merode.

W kościele Najświętszej Marii Panny w Żatecu, Ordynariusz Diecezji Litomierzyckiej ks. biskup Jan Baxant odprawił mszę świętą koncelebrowaną, podczas której odbyła się inwestytura nowych rycerzy św. Sebastiana. W grupie braci ( 25 z Europy ), którzy zostali włączeni do Rycerstwa Świętego Sebastiana był strzel mistrz.

Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Brusach brat Józef Łangowski.

Ceremonia przyjmowania do Rycerstwa jest bardzo uroczysta. Przyjęcie w szeregi Rycerstwa odbywa się zawsze w ramach liturgii mszy świętej.

W Żatecu ceremonię poprowadził Wielki Przeor Karol Ludwig książę de Merode. Po uroczystym ślubowaniu, które brzmi: ślubuję uznać hasło Rycerstwa Św. Sebastiana w Europie " Pro Deo, Pro Europae Christanae Unitate, Pro Vita "za myśl przewodnią naszego życia, ze wszystkich sił stosować się do decyzji gremiów naszej wspólnoty, kształtować rycerskie cnoty, wspierać braci i siostry we wspólnocie Rycerstwa Wielki Przeor potwierdził przyjęcie do wspólnoty.
Wieczorem odbyło się wyjątkowe strzelanie o statuetkę św. Sebastiana.
50-ciu rycerzy Zakonu z Niemiec, Austrii, Czech, Ukrainy i Polski Rywalizowało o tę wyjątkową nagrodę. Zdobywcą okazał się Starszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Brusach Stefan Skwierawski.

Statueta to rzeźba w kamieniu węgielnym postaci św. Sebastiana - patrona strzelców, braci kurkowych i rycerzy.
- zdjęcie z wręczenia nagrody ( od lewej fundator - brat Andrzej Janicki, zdobywca nagrody- Stefan Skwierawski, książę de Merode, brat Leszek Zalewski - zwycięzca poprzedniej edycji).

Po gratulacjach wszyscy udali się na wspólną biesiadę ( ca 400 osób) do kompleksu hotelowego Lions spróbować doskonałego żateckiego piwa.


GALERIA (kliknij by powiekszyc)
ZOBACZ - GALERIA FOTO


 
         

13.01.2018

XX Bal Królewski

XX Bal Królewski 

        Na salę balową, XX Król Józef Daniłko 'Szybka Strzała' z Królową Jadwigą  wybrali chojnicki Gościniec, by pomieścić liczne grono balowych gości...
tylko 80 par!
Powitanie zaskakuje wszystkich...
dostojna i piękna Para Królewska wręcza małe co nieco...
buteleczka dla każdego gościa... zastanawiające... czy to wszystko na całą noc?
Nie, to tylko upominek powitalny.

Bal przebiega zgodnie z planem: kolęda, wspólna modlitwa, kolacja, tańce
do pierwszego piania kura przy świetnej muzyce, losowanie upominków, męski chór (nieco osłabiony z powodu braku Brata Stefana) i wspaniała niespodzianka
od pary królewskiej.
W dwóch wejściach pokaz tańca standard i latino w wykonaniu Oli Siegmiller i Bartosza Pozorskiego z Chojnickiej Szkoły Tańca 'Piętro Wyżej' prowadzonej przez Jacka Czapiewskiego.
Niektórzy goście oczarowani pięknem tańca wracają z balu z postanowieniem...idziemy do szkoły tańca. Przecież nigdy nie jest za późno na naukę. Wdzięczni Parze Królewskiej zapisujemy ten bal do historii i wspomnień.


GALERIA (kliknij by powiekszyc)
ZOBACZ - GALERIA FOTO


 
         
    Kliknij, aby zamknąć to okno