Samochody dostawcze wykorzystywane są w tak wielu branżach, że chyba łatwiej byłoby wymienić w jakiej branży nie są przydatne. Producenci prześcigają się w unowocześnianiu swojej oferty zarówno pod względem wygody użytkowania jak i ekonomii i ekologii. Oczywistym faktem jest że nie każdy ma możliwość kupowania nowego samochodu od producenta wybierając ze względów ekonomicznych samochód używany. Wiele firm zajmuje się sprowadzaniem takich aut z Zachodu.
Bardzo ważne jest by mieć zaufany warsztat, który dokładnie przejrzy taki wóz żeby nabywca nie naraził się na przykre niespodzianki po krótkim użytkowaniu. Jeśli jest to samochód z silnikiem diesla to warto by wszystkie współpracujące urządzenia sprawdziła specjalistyczna firma dzięki czemu z silnika będzie można wydobyć maksymalne osiągi nawet przy dużym obciążeniu pojazdu. Podobnie z samochodami, które jeździły już wcześniej po polskich drogach. Ważne jest czy były odpowiednio serwisowane i poddawane przeglądom w wyspecjalizowanych firmach samochodowych.
O dłuższej historii tylko wtedy gdy wszystkie urządzenia z nimi współpracujące są sprawne i odpowiednio konserwowane. Trzeba pamiętać, że np. części turbosprężarki są narażone w czasie pracy na bardzo wysokie temperatury co powodować może mikrouszkodzenia możliwe do wykrycia tylko przez fachowców. Oszczędzanie na specjalistycznych naprawach szybko się mści, silnik gorzej pracuje, co może spowodować konieczność dużo poważniejszego remontu.
Często firmy używające samochody dostawcze zajeżdżają je do kresu wytrzymałości uważając że to jest samochód roboczy i nie trzeba o niego dbać. Jeśli ktoś chce każdy swój firmowy samochód oddawać „na żyletki” to może tak postępować ale współczesne samochody są tak dobrej jakości, że przy niewielkim wysiłku i wkładzie w dbałość o auto może ono służyć dłużej i lepiej i być odsprzedane nabywcy, który potrzebuje samochód do mniej eksploatujących prac.